ضرورت دفاع از آزادی های سیاسی ، حتی برای مخالفان مان

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) پیرامون واکنش ها به نتایج انتخابات ۲۹ اردیهشت ۹۶ :یکی از نقدترین پیآمدهای انتخابات ۲۹ اردیهشت ۱۳۹۶ این بوده که عده ای از مخالفان و موافقان شرکت در انتخابات به جان هم افتاده اند و یکدیگر را به انواع اتهامات می آزارند و شرکت یا عدم شرکت در انتخابات را نشانه بی اعتنایی (وگاهی حتی خیانت) به سرنوشت کشور قلمداد می کنند.


ضرورت دفاع از آزادی های سیاسی ، حتی برای مخالفان مان

از نظر ما (همان طور که همیشه اعلام کرده ایم) انتخابات در جمهوری اسلامی نه نشان دهندۀ پذیرش اصل حاکمیت مردم است و نه قانوناً می تواند محدود کنندۀ اختیارات نیمه خدایی ولی فقیه باشد ، بلکه کارکرد اصلی آن پوشاندن استبداد هولناکی است که ولایت مطلقه فقیه نام دارد. حالا نیز با تأکید مجدد بر این موضع شناخته شده سازمان ، لازم می دانیم چند نکته را در باره مناقشات اخیر میان مخالفان و موافقان شرکت در انتخابات اخیر یادآوری کنیم:

یک – انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ بی تردید تودهنی محکمی بود به اصل ولایت فقیه و شخص ولی فقیه ؛ و علیرغم همه تدابیر لازم برای «مهندسی معقول و منطقی» از طرف دستگاه ولایت ، عملاً تراز نامۀ ورشکستگی همه جانبه جمهوری اسلامی در ۳۸ سال گذشته را به نمایش گذاشت ، آن هم از زبان خودِ نامزدهای تأیید صلاحیت شده از طرف «شورای نگهبان».

دو – با توجه به نتیجه انتخابات و همه شواهد غیر قابل انکار ، با قاطعیت می توان گفت که اکثریت بزرگ شرکت کنندگان در انتخابات با نیت مقابله با تاخت و تازهای دستگاه ولایت به پای صندوق های رأی رفتند و بنابراین رأی شان ، بیش از هر چیز ، به معنای اعتراض به ولایت فقیه بود. به عبارت دیگر ، اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات ، با منطقی دیگر ، می خواستند همان کاری را بکنند که اکثریت تحریم کنندگان انتخابات در پی اش بودند. و اگر این ارزیابی درست باشد ، باید نتیجه بگیریم که اکثریت مخالفان و موافقان شرکت در انتخابات (علیرغم تفاوت در رویکردشان نسبت به انتخابات) در برابر ولایت فقیه قرار دارند ، نه درکنار آن.

سه – به یاد داشته باشیم که شرکت در انتخابات یا تحریم آن ، حتی در بدترین دیکتاتوری ها ، معمولاً یک اقدام سیاسی تاکتیکی است ؛ و هر اقدام تاکتیکی (بنا به تعریف) باید با توجه به شرایط مشخص اتخاذ شود ، نه از طریق استنتاج از اصول فکری یا ملاحظات عمومی استراتژیک. همچنین فراموش نکنیم که تبدیل اختلافات تاکتیکی به اصول فرقه ای ، به منطق و پیش شرط های پیکارهای توده ای برای آزادی ، دموکراسی و سوسیالیسم آسیب می زند. در ایران امروز ، بیزاری اکثریت قاطع مردم از نظام ولایت فقیه عریان تر از آن است که قابل انکار باشد ؛ بنابراین شرکت اکثریت مردم در انتخابات اخیر را نباید به معنای توهم آنها به جمهوری اسلامی تعبیر کرد. چنین تعبیری (خواه ناخواه) به مرعوب شدگی در مقابل جمهوری اسلامی و بی اعتنایی به ظرفیت های بی کران و هم اکنون مشهود مردم در مقابله با این رژیم جهنمی می انجامد. شرکت اکثریت مردم در انتخابات اخیر بیان یک عینیت اجتماعی است ؛ در مقابل عینیت اجتماعی نامطلوب ، بی تردید ، نباید زانو بزنیم ، اما برای تغییر آن ، باید به جای لعن و نفرین ، علل وجودی اش را بشناسیم. در هر حال فراموش نکنیم که هر تغییر ساختاری معطوف به آزادی ، دموکراسی و سوسیالیسم تنها و تنها به دست همین مردم و جنبش مستقل خودِ آنان دست یافتنی است.

چهار – وجود جریان های سیاسی گوناگون و انتقاد آنها از نظرات و مواضع یک دیگر ، یکی از پیش شرط های حیاتی رهایی از دیکتاتوری و بی حقی و تاریکی است ؛ اما مخالفت با جریان های رقیب نباید در جهت محدود کردن آزادی و حق موجودیت آنها پیش برود. مبارزه برای آزادی به معنای مبارزه برای آزادی موافقان «من» نیست ؛ آزادی خواهی یعنی دفاع از آزادی های همگانی ، حتی برای مخالفان «من». تنها از این طریق است که می توان به بیداری و آگاهی عمومی مردم کمک کرد و به رهایی از چنگال این رژیم جهنمی امیدوار بود. فراموش نباید کرد که «جنبش مستقل اکثریت عظیم برای اکثریت عظیم» فقط به صورت رنگین کمانی از جریان های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی گوناگون می تواند پا بگیرد و پایدار بماند.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

زنده باد آزادی؛ زنده باد سوسیالیسم

هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ برابر با ۲۹ می ۲۰۱۷

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s