اتحادیه اروپا و امریکا برای تأیید رفراندم منتظر «گزارش اخلال» OSCE، اپوزیسیون تقلب شده است

دو حزب اصلی مخالف دولت حزب جمهوری خواه خلق و حزب دموکراتیک خلق ها پس از پیروزی خفیف رفراندوم اعلام کرده اند که انتخابات قابل اطمینان نیست و به نتایج اعتراض دارند. در همین حال دولت در شهرهای بزرگ و شهرهای کردنشین شکست خورده است. اتحادیه اروپا و امریکا برای تأیید رفراندم منتظر «گزارش اخلال» OSCE خواهد ماند


اتحادیه اروپا و امریکا برای تأیید رفراندم منتظر «گزارش اخلال» OSCE، اپوزیسیون تقلب شده است

علاوه بر آنکارا و آنتالیا که رای نه به اردوغان دادند، نتایج آرای استان های کردنشین ترکیه نشان میدهد که کردهای ترکیه به خاطر جنایت های دولت حاکم یک نه بزرگ تقدیم حزب عدالت و توسعه به خاطر سرکوب و کشتار شهرها و روستاهای کردنشین نموده اند. شرناخ به خاطر اینکه بیش از همه شهرها توسط نیروهای نظامی و امنیتی خراب شده است با 69.8 % نه و 30.2 % آری در صدر مخالفین اردوغان قرار دارد و این نشان از این دارد که سرکوب نتیجه عکس گرفته است.

نتایج رفراندوم در استان های کردنشین ترکیه نشان دادن که پشتیبان حزب خود هستند و جواب سرکوب را با ریختن رای نه به رفراندوم داده اند. نتایج مهمترین استان های کردنشین ترکیه بدین ترتیب می باشد:

مادرین: 58.3% نه و 41.7 % آری

دیاربکر: 67.2 % نه و 32.8 % آری

وان: 56 % نه و 44 % آری

شرناخ: 69.8 % نه و 30.2 % آری

ایالات متحده امریکا درباره رفراندوم ترکیه، بیانیه‌ای صادر کرده است

امریکا در این بیانیه اعلام کرد که منتظر رسیدن گزارش سازمان همکاری و امنیت اروپا (OSCE) در این مورد می‌باشند. وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا در این باره ابراز داشته: «ما نتایج تغییر قانون اساسی در ترکیه را با دقت دنبال می‌کنیم ولی تا رسیدن گزارش»OSCE» هیچ اظهارنظری نخواهیم کرد».

اتحادیه اروپا برای تأیید رفراندم منتظر «گزارش اخلال» OSCE خواهد ماند

شبهه‌ها در مورد سلامت انتخابات رفراندم قانون اساسی ترکیه درحالی رو به افزایش است که اتحادیه اروپا اعلام کرده است «نتایج انتخابات مشخص شده است اما برای تأیید آن منتظر گزارش اخلال از طرف ناظران OSCE خواهند ماند

مسئولان اروپایی ساعاتی پس از پایان رفراندم قانون اساسی ترکیه به اظهارنظر درباره آن پرداختند. رییس کمیسیون این اتحادیه ژان کلود جونکر، کمیسیون عالی روابط خارجی اتحادیه اروپا فدریگا موگرینی و کمیسر مسئول توسعه این اتحادیه جانسن هان، به نمایندگی از اتحادیه اروپا، در اعلام این بیانیه حضور داشتند.

این بیانیه ضمن تأیید «مشخص شدن نتیجه آرا»، به گزارش «ناظران انتخاباتی اتاق حقوق بشر و نهادهای دمکراتیک» وابسته به سازمان همکاری و امنیت اتحادیه اروپا موسوم به OSCE اشاره شده و گفته شده که برای تأیید انتخابات منتظر گزارش آن‌ها در مورد دستکاری آرا بر سر صندوق‌ةای رأی و اخلال [در رند انتخابات] خواهند ماند.

این اتحادیه هم‌چنین گفته است در زمان انتخاباتی مانند انتخابات برای تغییر قانون اساسی، باید یک هیأت ویژه تشکیل شود.

حزب دموکراتیک خلق ها:3 الی 4 درصد در نتایج آرای رفراندوم دستکاری شده است
گزارش روزنامه جمهوریت، بعد از اعلام 99 درصد آراء رفراندوم و پیروزی اردوغان و حامیان رفراندوم در ترکیه حزب دموکراتیک خلق ها در اعتراض به نتایج رفراندوم در حساب رسمی توئیتر این حزب اعلام کرد: نتیجه هر چه باشد، آری یا نه فرق نمی کند، ما از هر 3 صندوق به 2 صندوق اعتراض داریم. اطلاعاتی که به دست ما رسیده است نشان می دهد 3 الی 4 درصد در آراء دستکاری شده و در نتایج شائبه های بسیار محکمی وجود دارد.

لازم به ذکر است در برخی استان های کردنشین ترکیه، نمایندگان حزب کردی ه.د.پ را از محل شمارش آرا اخراج کرده اند.

قلیچدار اوغلو : CHP به 2 میلیون و 500 رای اعتراض کرد

به گزارش روزنامه جمهوریت، اردوغان توپراک، نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: کمال قلیچدا اوغلو، بعد از اعلام نتایج غیر رسمی رفراندوم تشکیل جلسه فوق العاده شورای مرکزی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه را اعلام کرده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از جناح حزب جمهوری خواه خلق، این حزب به 2 میلیون 500 هزار رای اعتراض کرده و اعتراض خود را به صورت رسمی به شورای عالی انتخابات ابلاغ کرده است.

همچنین اخبار منتشر شده از حزب دموکراتیک خلق ها نیز حاکی از اعتراض به نتایج رفراندوم بوده و این حزب نیز به صورت رسمی اقدام خواهد کرد.

بیانیه دولت باغچلی رهبر حزب فاشیست حرکت ملی :ملت به آرامش و امنیت رای داده است، دولت ترکیه دوران جدیدی را آغاز خواهد کرد
رئیس حزب رادیکال حرکت ملی ترکیه پس از شمارش 99 درصد آرای رفراندوم ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد: ملت ترکیه به آرامش و امنیت رای داده و دولت دوران جدیدی را آغاز کرده است.

به گزارش Haber7، دولت باغچلی بعد از اعلام 99 درصد نتایج غیر رسمی رفراندوم و پیروزی آرای موافق رفراندوم قانون اساسی ترکیه در بیانیه ای رسمی عنوان کرد: ترکیه از آزمون دموکراسی موفق بیرون آمده است. مردم اراده و انتخاب خود را در صندوقهای رای نشان داده اند. مردم با درصد مشارکت بالا رای خود را به آرامش و امنیت در کشور داده اند. این یک پیروزی بسیار بزرگ است. ملت بزرگ ترکیه که حاکمیت یگانه متعلق به آنان است حرف آخر را برای آینده کشور خود اعلام کرده اند. همه باید به این نتیجه احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. تجلی اراده ملی در آری به تغییر قانون اساسی است و دولت ترکیه یک دوران جدید را آغاز کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: همه باید آگاه باشند دوران بسیار حساسی آغاز شده است که در آن تله ها و تهدیدات بیشماری علیه موجودیت ملی و آینده ترکیه طراحی خواهد شد. توطئه ها و حملاتی که مستقیما امنیت ملی ترکیه را تهدید می کند افزایش پیدا خواهد کرد. ترکیه در حال مبارزه با سه جناح پ.ک.ک/پ.ی.د، جماعت گولن و داعش است. تحولات خطرناک سوریه و عراق برای ترکیه یک تهدید بزرگ امنیت ملی خواهد بود. مبارزه ارتش ترکیه با پ.ی.د و داعش در سوریه یک بعد بسیار حساس پیدا کرده است. در دوران سخت پیش رو با روح اتحاد و مقاومت حرکت خواهیم کرد.

در آخر تاکید شده است: بعد از رفراندوم باید اقداماتی صورت بگیرد که در آن از عمیق تر شدن اختلافات سیاسی میان احزاب و رفتارهایی که آرامش جامعه را هدف قرار می دهند، اجتناب شود.

سخنرانی ییلدیریم بعد از پیروزی یک در صدی: تجزیه طلب ها بدانند که ما یک ملت هستیم/ نتایج را تجزیه و تحلیل می کنیم
نخست وزیر ترکیه طی سخنانی ضمن تبریک پیروزی رفراندوم اعلام کرد: تجزیه طلب ها بدانند که ما یک ملت هستیم. وی اذعان کرد که حزبش نتایج انتخابات را تجزیه و تحلیل می کند.

بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه بعد از پیروزی ضعیف رفراندوم قانون اساسی در سخنرانی معروف بالکن حضور پیدا کرده و در اظهاراتی عنوان کرد: هر کس نمی داند بداند و آگاه باشد. هر کس نشینده است، بشنود، برادر هستیم. یک بدن و یک ملت هستیم. تجزیه طلب ها بدانند که ما یک ملتیم. بر اساس نتایج غیر رسمی، رفراندوم با موفقیت به اتمام رسیده است. از تمام شهروندانمان که دموکراسی را بی صاحب نگذاشته اند تشکر می کنم.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: از ترکیه تشکر می کنیم، همه مطمئن و آسوده باشند که نتایج به دست آمده را به بهترین شکل ممکن تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. از موسس، رهبر، و رئیس حزبمان، رئیس جمهورمان، رجب طیب اردوغان تشکر ویژه ای دارم. ملت ترکیه دموکراسی را ترجیح داده است. در این راه همه ما بسیار تلاش کرده ایم. از جناب دولت باغچلی و تشکیلات ایشان نیز تشکر می کنیم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s