تهران شهر بی دفاع

2017-01-20_398_karikator-atashneshanپیام تسلیت شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور به مناسبت شهادت آتش نشانان تهران
آتش نشانی شغل نیست، عشق است شعله ای زبانه کشید و آتشی در دلها نشاند.


تهران شهر بی دفاع

خبر دردناک شهادت آتش نشان هایی که رفتند تا با خون خود آتشی را خاموش کنند که دیگرانش به شرار جهل و بی مسئولیتی در حیطه اجتماعی و مدیریتی افروخته بودند. ایران را به سوگ نشاند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور، شهادت عاشقانه قهرمانان امداد و نجات تهران را به خانواده ی این عزیزان و جامعه آتش نشانان کشور و خیل عظیم زحمت کشان ایران، تسلیت عرض مینماید.

یکم بهمن ماه هزار سیصد نود وپنج
———————————-
پیام تسلیت جمعی از معلمان ایران به مناسبت شهادت شماری از آتش نشانان فداکار

هنوز از خبر سوختن احد_و_صمد دو کودک کار در حادثه آتش‌سوزی یک انبار بازیافت و بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی برخی مسئولین و نهادها در شوک بودیم که حادثه ی دل‌خراش آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو جامعه ایران را در شوک دیگری فروبرد حادثه‌ای که موجب زیر آوار ماندن تعدادی از آتش‌نشان‌ها و جان باختن تعداد دیگری گردید.

ما به‌عنوان جمعی از معلمان ایران، خبر اولیه مبنی بر جانباختن تعدادی از آتش‌نشانان قهرمان را به خانواده‌های آنان و هم‌وطنان تسلیت می‌گوییم. آتش‌نشان‌ها با امکانات حداقلی و با محدودیت‌های مالی در آموزش کودکان در مدارس همواره در کنار ما بوده‌اند. ما به‌سختی کار آنان و حقوق آن‌ها درزمینه ی ایمنی کار و امنیت جانی که جزئی از حقوق انسانی کارکنان است اشراف داریم.

ازنظر ما شهرداری و دولت موظف به پاسخگویی در قبال این فاجعه هستند و اگر سهمی در بروز یا سو مدیریت بحران داشته‌اند امیدواریم به‌صورت شفاف به افکار عمومی و خانواده جان‌باختگان توضیح دهند و در راستای جلوگیری از این فجایع گام‌های عملی بردارند.
بی‌شک تجهیز همه‌جانبه و به‌روز کردن تجهیزات آتش‌نشانی و تأمین امنیت، ایمنی و رفاه آتش‌نشانان از بدیهی‌ترین گام‌های اساسی و اولیه است که گویی مغفول مانده است.
جمعی از معلمان ایران
امضاکنندگان اولیه :
۱- اسکندر لطفی۲- لقمان ویسی- ۳- شیوا عاملی راد۴- شعبان محمدی- 5. جعفر ابراهیمی 6. سارا سیاهپور- 7. رسول بداقی8. نسرین چراغی- 9. سمیه شهریسوند۱۰- صدیقه پاک ضمیر۱۱-مسعود نیکخواه۱۲-پروین اسفندیاری ۱۳- فاطمه سلیمی۱۴- جبار دوستی۱۵- هیوا رسولی۱۶-ناصر محمدی۱۷- ناهید شریفی۱۸- ابوالفضل جلیلوند۱۹- عزیز قاسم زاده۲۰- یاسر ریگی۲۱- احمد حیدری۲۲-مهدی شاه نصیری۲۳- محمد مصطفی قاسمی۲۴- مجتبی گودرزی۲۵- محسن سرلک۲۶- مرتضی الیاسی۲۷- وحید دهسری۲۸-فرنوش احمدی۲۹- محمد حبیبی۳۰- مرضیه زائین دشت۳۱- علی حاجی۳۲- وحید میرشکار۳۳-حیدر مشایخی۳۴-حکیمه ی بنی هاشمی۳۵- غیاث نعمتی۳۶- گلاویژ کهنه پوشی37. سارا ملک38. اشرف ثنایی39. حسن رفیعی 40. سیدفضل الله گنجی پور41. مریم خوش اقبال42. معین اقدسی43. پروانه قربانی 44. امین قنواتی45. شهرام جمالی46 . کتایون خزعلی47. سید مجیب آزاد48. لیلا ملکی49. خدیجه پاک ضمیر50 . معصومه دهقان51. حسن اعظمی52. رحمان عابدینی53. علی حسینی 54-محمدرضا مرادی 55-مرجان كيخسروي 56. نسرین بهمن پور 57-مریم رنود 58-اسدالله سیف 59-لیلا محمدی60. پروانه اخگر61. درخشان اخگر62. ناصر هبکی63. میترا سالاری64. مریم حق شناش65. حسن پوره66. فاطمه مرادی 67-سمانه محبی 68- شهرام ادبی69. رضا سیدی پور70 . ابراهیم عبادی- 71. لقمان افضلی72. محمد رضا رمضان زاده(بجنورد)73. شیوا محمدی74. مریم بابایی75. فاطمه سلیمانیان76 زهرا رسولی77محمود رضایی78 ابوطالب عبدالحمیدی79. طیبه مهرانی80 مرضیه مختاری81سمیه احمدی مقدم82 خلیل سعیدی83_مرتضی آقا بیگی84. شهلا سید صالحی85. محمدرضا علی بابابی86. فاطمه عسگری87. ذبیح الله نوریان88. مریم شفیعی 89. وحید ملک محمودی90. سهراب تهماسبی91. عبدالسلام فرهادی92. شهلا شامنصوری93 . لیلا چاپلقی94.حسن عیدینی نژاد95-سید مهدی تفسیری96-محبوبه فرخزادی97-فرخنده قربانی98-شادی عروجی99-فرحناز حیدری100- الهه پازوکی101-فریده هژبری102- علی لکی زاده103- جلال سجادی۱۰۴-مرضیه سنگ سفیدی 105-سعید حق پرست 106-عباس محمد پور 107-علی الفتی۱۰۸- میرعابدین الفتی 109-محمود بهشتی 110-شهلا آتش سودا 111-سید حسین رییس زاده ۱۱۲- الهام کرمی ۱۱۳- امیر قربان ویشکی ۱۱۴-مرضیه سنگ سفیدی ۱۱۵- فریده فرخنده ۱۱۶- معصومه عسگر زاده ۱۱۷- عقیل نظیری 118-سکینه مرادی119-زهرا خمارین120-حسین رضایی121-علی پیروز122-ابراهیم احمدی123- محمد دهقان124-حسین رضایی125-سیدعبدالرحمن حسینی ۱۲۷- حمید سرلک ۱۲۸- محمد حسن پوره ۱۲۹- مینا شاه منصوری ۱۳۰ نادر پورخانی ۱۳۱ تهماسب سهرابی ۱۳۲-عثمان کریمیان۱۳۳-خالد منبری۱۳۴- مختار سهرابی ۱۳۵-سید عبدالرحمن حسینی۱۳۶- برهان وهابیان ۱۳۸-رفیق عزیزی ۱۳۹-ساتیار معروفی ۱۴۰- عبدالوهاب نجمی ۱۴۱-فاطمه غلامی۱۴۲- كاميل راست خديو ۱۴۳-حبيب مرادعلى بيگى ۱۴۴-ساره برکاتى ۱۴۵ – ولی میرزا سیدی ۱۴۷- منصوره فرحزادی- ۱۴۸- عنایت وثوقی ۱۴۹ خورشید کوچکی- ۱۵۰_ احمد نور ۱۵۱- محمد تقی فلاحی ۱۵۲- مژگان باقری ۱۵۳ قاسم فلاح ۱۵۴- علی الفتی۱۵۵- لیلا شهیدی ۱۵۶- سوسن اکبری ۱۵۷- زهرا خادمی
—————————————
پیام سندیکای نقاشان استان البرز

در همبستگی با امدادگران و آتش نشان های جان باخته حادثه «پلاسکو»

آخرین روز پایانی دی ماه، شاهد رویداد تلخ دیگری بود: آتش سوزی گسترده و غیرعادی ساختمان پلاسکو که با فروریختن ۱۵ طبقه، تقریباً با خاک یکسان شد. شدت آتش سوزی به حدی بوده است که ۱۰ ایستگاه با ۲۰۰ آتش نشان اعزام شده اند و طبق اخبار رسمی حدود ۳۰ آتش‌نشان زیر آوار مانده‌اند وعملیات امداد و نجات به کندی پیش می‌رود.
از ساختمان پلاسکو به عنوان اولین ساختمان مرتفع و «مدرن» ایران یاد می شود. اما نابودی تمام و کمال این ساختمان مدرن با قدمت ۵۳ ساله در مقابل چشم مردم، بیش از هرچیز کیفرخواستی است علیه شهرداری تهران که علاوه بر فهرست بلندبالای کم کاری‌هایش در نوسازی بافت‌های فرسوده، لیاقت بالای خود را نیز در رسوایی واگذاری زمین‌های نجومی به اعضای شورای شهر و سایر تسهیلات نشان داده است.
حادثه امروز در شرایطی رخ می دهد که سخنگوی آتش‌نشانی بارها در پیش نسبت به ناایمنی ساختمان پلاسکو اخطار داده بوده است.
در این حادثه نیز به روال همیشه کارگران قربانی شده اند: این بار آتش نشانان که در دشواری‌ها و مخاطرات کار و درجۀ بالای ازخودگذشتگی و فداکاری‌شان تردیدی نیست. عوارض ناشی از استرس رانندگی و ترافیک؛ عوارض صدای آژیر و بلندگو و نور چراغ گردان؛ اثرات دود و گازهای سمی و مواد شیمیایی در محل عملیات و حرارت در محل حریق، تا مشاهده صحنه‌های دلخراش و احتمال مرگ در اثر سقوط یا ریزش و برخورد اجسام خارجی و انفجار و …
با همه این‌ها تنها در سال ۹۲ بود که «مصوبه»ای برای سهولت در امر بازنشستگی این قشر از کارگران برای احتساب سخت ‌و زیان آور بودن این مشاغل به تصویب هیئت وزیران رسید، بی‌آنکه اجرا شود. به همین دلیل بود که سال پیش حدود ۳۰۰ نفر از پرسنل آتش نشانی تهران در اعتراض به اجرایی نشدن قانون مشاغل سخت و زیان آور برای حرفه خود در مقابل شهرداری تهران تجمع کردند.
حادثه تلخ امروز بهانه‌ای شد تا نه فقط بی‌کفایتی شهرداری و اولویت دادن اصل سود به همه چیز را برای چندمین بار مشاهده کنیم، بلکه ببینیم که چگونه این حوادث اول از همه از طبقه کارگر قربانی می گیرد. ما ضمن ابراز همدردی عمیق با خانواده‌های این عزیزان، از مردم درخواست می کنیم که به عیادت مجروحین در بیمارستان‌ها بروند و در اعتراض به بی‌کفایتی هایی که این چنین باعث تشدید بحران‌ها و تبدیل هر حادثه به یک فاجعه تمام عیار و قربانی گرفتن از کارگران می شود، اعتراضاتی را سازمان دهند. در غیر این صورت، این «سانحه» نیز دیر یا زود در بین انبوه اخبار دیگر فراموش می شود و آن¬چه می ماند زمینی است که لابد جای خود را به پاساژها و برج‌های آنچنانی خواهد داد، بی‌آنکه حتی خسارتی به بازماندگان حادثه و جان باختگان پرداخت شود.
سندیکای نقاشان استان البرز
۳۰ دی ۱۳۹۵
——————————————–
یادداشت اینستاگرامی پرویز پرستوئی به مناسبت فاجعه پلاسکو
(یادداشتی که تا ظهر جمعه بیش از ۱۶۱۰۰۰ نفر خوانده اند)
گیرم که دلم راضی شود جز اشک ریختن و نگاه مبهوت و ناباور به قاب تلویزیون، کاری بکنم، که نمی شود… گیرم که بتوانم بغض تنیده در گلویم را فرو بدهم و نفسم را آزاد کنم، که نمی توانم… گیرم که بشود به گیر افتادن غیور دلاوران آتش نشان در زیر آوار فکر نکنم، که نمی شود…. گیرم بتوانم به داغ دل مادر، پدر، همسر و فرزندان آن «مردان مرد» فکر نکنم، که نمی توانم….گیرم که بشود و بتوانم خودم را بنشانم که مطلبی، تسلیتی، سوگنامه ای، مطلبی، چیزی بنویسم…. چه بنویسم؟!
چه بنویسم خدا …..
———————————————–
یادداشت اینستاگرامی شهاب حسینی به مناسبت فاجعه پلاسکو
(یادداشتی که تا ظهر جمعه بیش از ۲۱۸۰۰۰ نفر خوانده اند)
امروز، قلب ايران در مركزِ تهران مي تپد. زير آوار سنگيني كه آرزو مي كنيم در آن نفس ها به شماره نيفتند و اين غم انبوه بر سنگيني اش نيفزايد.
در شرايطي كه همگي دل نگران جان هم وطنان گرفتار در تلي از خاك و آهن تلنبار شده ي ساختمانِ فروريخته ايم، نمي توانيم به چيزي جز رنج بي اندازه ي عزيزان امدادرسان و دلشوره ي دردناك بستگان بيانديشيم.
اين آوار، كه امروز قلب هايمان را مي فشارد پيش از آن كه از سنگ و خشت و فلز باشد، حاصلِ بي تفاوتي واضعان، اهمالِ ضابطان و حرص و آز مالكان است.
دردآورتر از وخامت حال مصدومان، راهبنداني است كه ريشه در وخامت حال فرهنگ مان دارد.
اين حادثه، تلنگري دردناك است تا بيشتر به خويشتن بيانديشيم.
خدايا، در اين بلاي رسيده تنهايمان مگذار.
سيد شهاب الدين حسيني

——————————————-
یادداشت اینستاگرامی رضا کیانیان به مناسبت فاجعه پلاسکو
(یادداشتی که تا ظهر جمعه بیش از ۴۶۰۰۰ نفر خوانده اند)
خیلی خوب به یاد دارم پيش از انتخابات شورای شهر تهران، جناح های سیاسی دنبال یارگیری و یارکشی بودند!
بسیج شده بودند تا با معرفی چهره ها ، جای پای خودشان در شورای شهر محکم کنند.
به من هم زنگ زدند تا کاندیدای شورای شهر شوم!
من عذر خواهی کردم و نپذیرفتم. چون شورای شهر جای من نیست! چرا که من تخصصی در مدیریت شهری و شهرداری و شهر سازی و… ندارم.
قاعدتاً عضو شورای شهر باید دارای این تخصص ها باشد تا بتواند امور شهر را به خوبی نظارت و مدیریت کند!
اما ما مردم تهران ، بى توجه به تخصص شان به آن ها رأى دادیم.
در واقع، ما در فرو ریختن ساختمان پلاسکو سهیم هستیم!
ما با ازدحام در برابر ساختمان فرو ریخته ، در مرگ جان باختگانی که می شد نجاتشان داد سهیم هستیم،چون به خاطر حضور بی مورد ما در امداد رسانی تأخير شد و مردند 😔
پيش از اینکه به دیگران انتقاد کنیم به خودمان نگاه کنیم.
الان چند تا ساختمان در شرایط پلاسکو در تهران و شهرهای بزرگ ما وجود دارد؟!
و ما بی خیال آن هاییم!
چند تا ساختمان در همین شرایط ساخته شده؟! و در حال ساخت است و ما بی خیالیم!؟
————————————————
‌ – فراخوان شمع روشن كردن براى جان باختگان
حادثه ساختمان پلاسكو

«دوباره ایران عزادار شد.»

– حادثه ای که در آن تنها ساختمانی فرو نریخت بلکه خانواده هایی بی سرپرست شدند و پدران و مادرانی بی فرزند…
– امروز شاهد جانفشانی آتشنشانانی بودیم که با کمترین امکانات جان خود را بر کف دست گرفته و به دل خطر زدند…
– این حادثه بار دیگر بی لیاقتی مسئولان حکومت جمهوری اسلامی را به مردم نشان داد…
– حکومتی که تمام اصول و اساس را زیر پا گذاشته و اصلاح پذیر نیست…
37 سال است که حکومت دینی ایرانمان را ویرانه کرده…
– این اتفاق موجبات این را فراهم آورد که بار دیگر بیندیشیم…
– به امید رهایی کشور عزیزمان از این ننگ 37 ساله…
– با تأسف بسیار این حادثه دلخراش را خدمت همه هم میهنان گرامی و به خصوص خانواده جانباختگان تسلیت عرض میکنیم.
از همه شهروندان تهران و ساير شهرهاى كشور درخواست مى كنيم تا فردا (جمعه) شب راس ساعت٢٢:٠٠ در مكانهاى زير در شهرمحل سكونت مان با روشن كردن شمع اين حادثه دلخراش را به بازماندگان كشته شدگان تسليت بگويند
جمعه ساعت ده شب
تهران: میدان ونک
اصفهان: سی و سه پل
شیراز: بلوار چمران
تبریز: میدان ساعت
اهواز: منطقه کیانپارس
کرج: پارک اسبی و میدان شهدا
مشهد: پارک خورشید
کرمانشاه: پارک نوبهار
اراک: میدان ارگ
خرم آباد: پارک کیو
کرمان: گنبد جبلیه
ساری: پارک ملل
نیشابور: باغ ملی
همدان: میدان آرامگاه بوعلی سینا
دهلران: میدان بسیج( کبوتر )
قزوین: زمین شقایق
بندرعباس: پارک غدیر
میانه: میدان معلم
ایلام: پارک کودک
بابل: میدان باغ فردوس
ملایر: میدان دکتر بابک
یاسوج پارک آب (روبروی گمرک)
ارومیه: خیابان خرمشهر
رشت: سبزه میدان
کاشان: بام شهر (پارک بالا)
زاهدان: کلاته
بجنورد: شهربازی
بوشهر: پارک شغاب
گرگان: پارک شهر
یزد: میدان نعل اسبی
سنندج: میدان گاز
شاهرود: حرم شهدای گمنام، پارک بلوار
بندرلنگه: پارک کوثر
بیرجند: بلوار صیادشیرازی،۴راه پادگان 04
نوراباد: پارک جنگلی شهر
کبودرآهنگ: پارک لاله
بندردیلم: مسجد نور (امشب)
آبسرد: پارک الغدیر
جزيره ي كيش: ميدان ساحل
بهبهان : باغ ملی
اردبیل: پارک معلم و میدان شریعتی
قم: باجک، میدان جهاد
دلیجان: پارک مصلی، مزار شهدای گمنام
سبزوار: پارک شهربازی
سمیرم: میدان ماندگار
شهر اندیشه شهریار: پارک حافظ
مینودشت: پارک شهرداری
فریدونشهر : پارک سراب (پارک معلم )
قاین: ابوذر
قائمشهر: پارک ولیعصر
آبادان: خیابان شهیدمنتظری (پارک شاهپور)
بهشهر: پارک ملت
کازرون: میدان شهدا
بندرگناوه: پارک هنرمندان
زنجان: شهرك كارمندان
ایذه: گنبد شهدا
میناب: میدان شهدا
آمل: پارک مادر
بروجرد: ميدان تختي
آستارا: فلکه لا
کوهدشت: پارک کشاورزی
شوشتر: بلوار عمار
اسلام آبادغرب: پارک لاله
آران و بیدگل: میدان شهدا
بیجار: میدان شیخ فاضل گروسی
سمنان: میدان کوثر، بلوار قائم
کاشمر: پارک امام
: سقز: پارک شهر
انزلی: کوی واحدی
مرودشت: مسجد الرسول
میناب: میدان شیخ آباد
پیشوای ورامین: پارک شهدای گمنام
فیروزآباد فارس: پارک ولیعصر
بناب:میدان امام حسین
تربت جام: شیخ احمد جام
سنگان: پارک ملت
ساوه: دریاچه تفریحی
میانکوه اردل: امامزاده باباحمزه کاهیدان
مهاباد: چهارراه آزادی
تنکابن مازندران: پارک کریم آباد

با افروختن شمع به روانشان درود می فرستیم
ستاد هماهنگى فراخوانها و نافرمانى هاى مدنى
——————————————
امروز پلاسکو فرو ریخت…
نه تنها پلاسکو که همه چیز در این مملکت فرو ریخت…
وقتی دنیا آوار شد بر سر ما ایرانی ها که مردم همیشه در صحنه راه نمیدادند که ماشین اتش نشانی و آمبولانس رد شود…
وقتی دنیا آوار شد ک یک عده داشتند در آن شرایط سلفی میگرفتند…
وقتی دنیا آوار شد ک مرگ امداد گر عادی شد…
وقتی دنیا آوار شد ک فیلم گرفتن از عذاب دیگران برایمان یک سرگرمی شد…
وقتی آوار شد که…
دیگر پلاسکو سایه ای ندارد…
هیچ اشکالی ندارد فیلم بگیرید…
فیلم بگیرید که دیگر برای آیندگانمان علامت سوال نباشد ک چرا به اینجا رسیدیم…
فقط شما را ب خدا با پلاسکو جوک نسازید…
—————————————
تسلیت به همه مردم ایران! نه فقط بخاطر آتش گرفتن ساختمان پلاسکو…
به قلم دکتر عباس سقایی
استاد دانشگاه
تسلیت برای داشتن مدیرانی که تصور می کنند اعلام کردن اینکه ساختمان ناامن است کافی است و مسئولیت خود را انجام داده اند. تسلیت برای اینکه آخرین تفکر یک مدیر این است که مقصر نباشد..
تسلیت برای داشتن کسبه ای که نشان دادند با عدم همکاری نتوانستند حتی خود را برای داشتن یک سیستم اطفای حریق مهیا کنند. سیستمی که برای این ساختمان از بدیهی ترین امکانات است. تسلیت برای اینکه همکاری و آینده نگری در بسیاری از کسب و کارهای کشور ما معنایی ندارد..‌.
تسلیت برای داشتن مردمی که در بدترین و نامناسبترین زمانها در صحنه حضور دارند. مردمی که گرفتن عکس را به تسریع در نجات صدمه دیدگان ترجیح می دهند…
تسلیت به همه ما که یکی دو روز آینده این موضوع را فراموش خواهیم کرد. و باز مساله هایی که از جنس پیشگیری هستند را بطور غیرعاقلانه تلاش می کنیم تا با مدیریت بحران حل کنیم و در این راه نادرست بهترین جوانان خود را قربانی می کنیم…
حادثه های قبل را مرور کنید تا زمانی که به مدیریت علمی و تفکر مبتنی بر پیشگیری ایمان نداشته باشیم باید منتظر حوادث بعدی باشیم.
تسلیت
————————————————
انتقام میگیرم
انتقام خون قهرمانان وطنم را…

من سلفی گرفتم
من فیلم گرفتم
من به آمبولانس و امدادگر راه ندادم
من محل حادثه را ترک نکردم
من دست به قلم شدم و اندوه خود را نوشتم و به اشتراک گذاشتم
من ادای مهربان ها را درآوردم
من…
بله من خیلی گوسفندم
امّا…
حضرت آقا!
حضرات مسئولین!
وقتی برادرانمان در جهنم میسوختند ، شما در کجای بهشتتان مشغول عیش و نوش بودید؟!
بالگردهایی که شب و روز با مشت گره کرده و عربده پزش را می دهید در کدام خرابه زمین گیر شده بودند؟
چرا وقتی آتشنشانی بخاطر خطرناک بودن اوضاع پلاسکو هشدار می داد خودتان را به نشنیدن زده بودید؟
برادران قهرمان و دلاورمان را آوار و آتش پلاسکو نکشت…شما کشتید
شما جانیان…شما بی خردان…شما شما شما…
من دیگر فیلم نمی گیرم، عکس نمیگیرم
این بار، من ، انتقام میگیرم
انتقام خون قهرمانان وطنم را…
منتظر باشید…
———————————————–
صدای ِ سوژه های این جهان شد
و با آتش همیشه مهربان شد

در این دنیا که خوبی ها نباشد
مسیر ِ ِ راه ِ او از کهکشان شد

در این ماراتُن ِ اندوه و غُصه
از این پس او همیشه قهرمان شد

از امشب خانه اش آباد ِ آباد
بهشت بر او همیشه آشیان شد

صدای گریه های ِ مادرش بود
که تهران بعد او بی پهلوان شد

بخواب ای قهرمان ِ مهربانم
خدا با تو خودش هم کاروان شد

خدا حافظ تو ای آتش نشانم
از امشب زندگی تا بیکران شد

در این پنج شنبه ِ نا مهربانی
خدا امشب خودش آتش نشان شد

محمد یاسین جلالزهی
————————————————-
عجز مدیران تهران در مدیریت بحران
مدیریت ناکارآمد، فاجعه‌ای که تکرار می‌شود

مدیران تهران از مدیریت حادثه ناتوانند و فقط بعد از بروز فاجعه در رسانه‌ها و کارگروه‌ها و همایش‌های تشخیص فرصت‌ها و چالش‌ها، خطابه‌های غرا سر می‌دهند و مردم را تا فاجعه بعدی به دست تقدیر می‌سپارند.
سه سال پیش وقتی ساختمان پنج طبقه‌ای در خیابان جمهوری آتش گرفت و دو نفر در آن حادثه کشته شدند، چشم همه مسئولان و مدیران تهران به این خیابان دوخته شد. نطق‌های پرشور اعضای شورای شهر تهران در جلسه‌های بعد از این حادثه از لزوم ایمن‌سازی ساختمان‌های قدیمی این خیابان حکایت داشت. آتش‌نشانی از بی‌توجهی مالکان ساختمان‌ها به اصول ایمنی می‌گفت و سازمان مدیریت بحران از وضعیت بحرانی این خیابان، اما در نهایت همه این بحث‌ها فراموش شد تا امروز که ساختمان پلاسکو آتش گرفت و جان آتش‌نشانان قربانی آشفته بازار مدیریت در پایتخت ایران شد.

پیش‌بینی چنین روزی سخت نبود، ساختمان‌های خیابان جمهوری بارها هشدار داده بودند که اوضاع خوبی ندارند. ساختمان ۱۳ طبقه آلمینیوم دو سال پیش آتش گرفت، انبار لوازم خانگی و کارگاه کفش پارسال، اما همچنان موضوع ایمنی ساختمان‌ها در برابر آتش را کسی جدی نگرفت.

در آتش‌سوزی ساختمان پنج طبقه کارنکردن نردبان نجات آتش‌نشانی یکی از علل کشته‌شدن افراد شناخته شد. شورای شهر تهران ماه‌ها درباره این حادثه گزارش تهیه کرد و بحث‌های فراوانی شد. یکی از انتقادها به شیوه صدور مجوز برای ساخت و سکونت در ساختمان‌های بلندمرتبه و بی‌توجهی به ایمنی این ساختمان‌ها در برابر آتش بود. محسن سرخو، عضو شورای شهر تهران در یکی از این جلسه‌ها گفته بود: «در تهران ساختمان‌های بلندمرتبه‌ای وجود دارد که اگر حادثه‌ای در آن رخ دهد باید قید امدادرسانی به آنها را بزنیم.»

ساختمان‌های ناامن و بی‌توجهی مسئولان

مالکان ساختمان‌های بلندمرتبه موظفند با هماهنگی آتش‌نشانی این ساختان‌ها را به وسایل خاموش‌کردن آتش مجهز کنند با این حال آنها به این موضوع توجهی نمی‌کنند و سامانه نظارتی هم برای وادارکردن مالکان به تجهیز ساختمان‌ها وجود ندارد. از طرفی ضوابط و مقررات ملی ساختمان که به عنوان زیرساخت اصلی برای طراحی اصولی و انتخاب بهینه مصالح، سیستم‌ها و دستگاه‌ها محسوب می‌شود دارای نواقص و ابهامات جدی است.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی درباره حادثه پلاسکو گفته بی‌احتیاطی چند نفر موجب این حادثه شده است و «حالا باید نیروهای آتش‌نشانی تاوان آن را بدهند.» او با اشاره به اینکه ده‌ها نفر از همکارانش زیر آوار این ساختمان مدفون شده‌اند گفته نمی‌داند چرا به وضعیت ساختمان‌های این چنینی رسیدگی نمی‌شود با اینکه «بارها از قبل تذکرات لازم داده شده بود.» او همچنین از هیات مدیره و مالکان این ساختمان انتقاد کرده که موارد ایمنی را در نظر نگرفته‌اند و فقط به درآمدزایی فکر می‌کنند در حالیکه «تاوان بی توجهی آنها را باید آتش‌نشانان بدهند.»

تجهیزات سازمان آتش‌نشانی هم فرسوده شده‌اند. رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران تیرماه امسال گفته بود سال گذشته ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای ارتقای تجهیزات آتش نشانی مصوب شد که بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون ۲۵ میلیارد تومان از این منابع به آتش‌نشانی پرداخت شده است. کمبود تجهیزاتی مانند هلکوپتر آتش‌نشانی برای مهار آتش ساختما‌ن‌های بلند باعث به خطر افتادن جان آتش‌نشانان می‌شود.

ساختمان‌های فرسوده تهران هر لحظه می‌توانند حادثه بزرگی ایجاد کنند. سیاست‌های نوسازی این بافت فرسوده هیچ‌گاه موفق نبوده و حتی ساختمان‌های تازه‌ای که در کشور ساخته می‌شوند هم به دلیل رعایت‌نشدن اصول ساخت فرسوده محسوب می‌شوند. در بسیاری از کشورها ساختمان‌هایی با عمر بیش از صد سال وجود دارند که دائما در برابر خطرات با تکنولوژی‌های روز مقاوم می‌شوند. ساختمان پلاسکو بیش از ۵۰ سال عمر داشت و میزان فرسودگی و بی‌توجهی به اصول ایمنی در آن حتی با چشم‌های غیرتخصصی هم آشکار بود.

نگاه درآمدی شهرداری تهران به ساخت و سازها و ساختمان‌ها هم یکی از عوامل اصلی بروز این حوادث است. ساختمان علا‌ء‌الدین یک چهارراه قبل از ساختمان پلاسکو شاهد این مدعا است. ساختمانی ناامن و به شدت شلوغ که شهرداری برای کسب درآمد بیشتر بدون در نظرگرفتن اصول ایمنی مجوز ساخت یک طبقه دیگر به آن داد و سه سال زمان برد تا حکم تخریب این طبقه را اجرا کند.

ناتوانی در مدیریت بحران

حادثه پلاسکو بازهم نشان داد تهران در برابر حادثه به شدت آسیب‌پذیر است و مدیران این شهر توان مدیریت بحران را ندارند. ناهماهنگی نیروهای امدادی، نبود دستورالعمل‌های مشخص و بی‌تجربگی و آموزش‌ندیدن مدیران شهری برای مدیریت بحران در این حوادث خود را بیش از پیش نشان می‌دهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر کشور پیشتر گفته بود اگر زلزله‌ای در تهران اتفاق بیافتد آمادگی شهر برای این زلزله کمتر از ۲۰ درصد است اما اتفاق‌هایی مانند آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو نشان می‌دهد آمادگی کلانشهری به بزرگی تهران برای یک آتش‌سوزی هم جای پرسش و نگرانی دارد.

نیروهای انتظامی در تهران حتی قادر به دورکردن مردم از اطراف محل حادثه‌ نیستند. تصاویری که از محل حادثه منتشر شده نشان می‌دهد مردم حتی بر روی خودروهای آتش‌نشانی جمع شده‌اند تا تصویر بهتری از حادثه داشته باشند. در واقع پلیس که همواره علاقه دارد چهره قاطعی در «برخورد» از خود نشان دهد، دقیقا جایی که لازم است از قاطعیت خود استفاده کند با تسامح با مردم برخورد می‌کند.

در این میان آمبولانس‌ها در ترافیک خیابان‌های اطراف گیر می‌کنند، آتش‌نشانان مجبورند با تجهیزات ناکافی به دل آتش بزنند و در نهایت بعد از بروز فاجعه مدیران در رسانه‌ها و کارگروه‌ها و همایش‌هایی برای تشخیص فرصت‌ها و چالش‌ها خطابه‌های غرا سر می‌دهند و باز هم مردم را تا فاجعه بعدی به دست تقدیر می‌سپارند.
میدان در ۳۰ دی ۱۳۹۵
منبع: میدان
———————————————–
توجه توجه توجه

انفجار ساختمان پلاسکو توسط سپاه بخاطر بیست هزار مغازه باد کرده بر روی دست سپاه در اتوبان امام علی
این ویدئو کاملا انفجار همزمان در طبقات پایین را نشان میدهد
در این کلیپ به وضوح میتوان قسمتهایی از ساختمان را که در آن مواد منفجره تعبیه شده بود و بصورت همزمان نیز چاشنیهای ان فعال شده است و ساختمان نیز بصورت عمودی ریزش کرد، مشاهده کرد..
مهار آتش سوزی در کلیپهای قبل از انفجار کاملا مشهود است ، حتی به گفته شاهدان عینی آتشنشانان از مهار آتش سوزی خوشحال هم بودند !!
تخلیه سفارتخانه های اطراف پاساژ پلاسکو یک روز قبل از حادثه !!
آتش سوزی در ساعات اولیه روز که پاساژ تعطیل بوده است !!
برخاستن دود سفید که یقینا حاصل از آتش سوزی طبیعی که توام با دود سیاه میباشد نبوده است !!
اختلافات شهرداری و مالکین پاساژ پلاسکو !!
فشار سپاه پاسداران برای انتقال مغازه داران پاساژ پلاسکو به بازاری در اتوبان امام علی که شامل بیست هزار واحد تجاری متعلق به سپاه میباشد !!
مالکیت پاساژ برای بنیادمستضعفان بوده است و باتوجه به ارزنده بودن زمین پاساژ و قصد #بنیادمستضعفان برای تخریب پاساژ و احداث ساختمان 50 طبقه تجاری اداری و عدم تمکین صاحبان مشاغل و موارد دیگر میتوان نتیجه گرفت !!
————————————————–
چرا از ربات های امدادگر در سوانح استفاده نمیشود؟

پاسخ سرپرست آزمایشگاه ربات های پایه متحرک پیشرفته به جای خالی ربات های امدادگر در سوانح:
درد و دل‌های زیادی هست
ساعت‌های زیادی پشت در اتاق مسئولین برای حمایت از این دستاوردها انتظار کشیدیم!

آزمایشگاه ربات های پایه متحرک پیشرفته دانشگاه آزاد قزوین، از سال 2003 میلادی پژوهش بر روی ربات های امداد و نجات را آغاز کرده است. در طول این سال ها بخش های مختلفی از تکنولوژی های گسترده این دسته از ربات ها در این آزمایشگاه بومی سازی شد و در ادامه به کمک نوآوری های پژوهشگران خود توسعه و ارتقا پیدا کرد.
در 3 سال گذشته سطح فنی ربات های این آزمایشگاه به حدی رسید که در رویدادهای علمی جهانی مختلف مورد تحسین قرار گرفته و گواهی نامه های متعددی را از سازمان های بیرون مرزی از جمله موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی آمریکا دریافت نموده است. مضاف بر این، این ربات ها در مسابقات ربوکاپ، که یکی از مهمترین رویدادهای رباتیک و هوش مصنوعی در جهان است، با وجود رقبای صنعتی از کشورهای آلمان، اتریش، امریکا، ژاپن، چین، تایلند، مکزیک و انگلستان در سال های اخیر بارها مقام قهرمانی جهان را به عنوان رباتی ایرانی به دست آورده و بارها پرچم ایران را در عرصه های علمی جهانی به احتزاز در آورده است.
اما در داخل میهن عزیزمان شرایط متفاوتی را تجربه کرده‌ایم. اگرچه موسسات علمی آمریکایی و غیره دستاوردهای این آزمایشگاه توسعه یافته را بارها مورد بررسی، تحلیل و تحسین قرار داده اند اما در ایران با بی اعتنایی عذاب آوری مواجه بوده است.
این آزمایشگاه، بیش از 10 بار در طول 2 سال گذشته با تقبل تمامی هزینه های اجرایی، به صورت داوطلبانه اقدام به برگزاری مانورهای متعدد امداد و نجات، چک و خنثی سازی بمب و مدیریت بحران در ارگان های مربوطه کرده است. از جمله این مانورها می‌توان به مانور عملیاتی در آتش نشانی و شهرداری قزوین، مدیریت بحران استان و غیره اشاره نمود. با وجود برگزاری موفقیت آمیز مانور های مربوطه و با وجود کسب گواهی نامه‌های معتبر که ضامن اطمینان و استاندارد بودن عملکرد ربات بوده‌اند، مسئولان مربوطه هیچ گونه رغبتی در راستای همکاری بروز نداده اند. و ارمغان هرکدام از این مانورها و فعالیت ها و موفقیت ها در عرصه های جهانی و داخلی چیزی جز بی اعتنایی عذاب آور مسئولان مرتبط نبوده است.
از روزهایی که ساعت ها پشت در اتاق مسئولین امر، برای حمایت از این دستاوردها انتظار کشیدیم تا حالایی که جای خالی ربات های امدادگر در سوانح مختلف احساس می‌شود، درد و دل های زیادی هست که در حوصله این نوشتار نیست.
با این حال، همان گونه که تا کنون با حمایت های گسترده دانشگاه آزاد قزوین، راه سخت و پر فراز و نشیب پژوهش در این حوزه را با فعالیت های شبانه روزی و با وجود محدودیت ها، تحریم ها و بی توجهی ها طی کرده ایم، در آینده نیز راه پژوهش و توسعه را ادامه خواهیم داد و امید داریم روزی دستاوردهای پژوهشگران این مرز و بوم در راه ارتقای فنی و تکنولوژیکی عملیات های امداد و نجات کشورمان مثمر به ثمر باشد.
منبع : دانشجویان اصلاح طلب
—————————————————
گزارش محمدرضا بادامچی از حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در اینستاگرام خود گزارشی از اتفاق رخ داده در ساختمان پلاسکو ارائه کرد:
صبح امروز خبر ناخوش آیند و دردناکی در فضای مجازی پخش شد. اولین برج هفده طبقه پایتخت، در پنجاه و سه سالگی طعمه حریق شد. شعله های آتش از طبقات بالای ساختمان شروع شد و رفته رفته به سایر طبقات نفوذ کرد.
در حالی که آتش نشان های جان برکف، یکی یکی اتاق ها و انبارها را در طبقات مختلف بررسی میکردند و به حاضرین ساختمان هشدار میدادند و آنها را به بیرون ساختمان هدایت میکردند، برخی از افراد که نگران اشیا و گاو صندوق های خود بودند از آتش نشان ها جدا شده و خود را به محل کارشان می رساندند.
چقدر دردناک است که زندگی بیش از پنج هزار کارگر و فروشنده با نا ایمنی ساختمان و فرو ریختن شش صد کارگاه، به این سادگی نابود میگردد.
در حالیکه که آتش در مقابل دیدگان حیرت زده جمعیت زبانه می کشید، ناگهان ساختمان از طبقات هشتم و نهم شروع به ریزش کرد و چند لحظه بعد ساختمان پلاسکوی تهران فرو ریخت و تعدادی از عزیزان آتش نشان و چند تن از مالکین در زیر آوار محبوس شدند.
زمانی که با چند تن از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، در اتاق مدیریت بحران در محل حادثه حضور داشتیم، چند تن از محبوسین در طبقات پایین با تلفن همراه از زنده بودن خود خبر دادند.
آواربرداری برای نجات مصدومین از آن لحظه برای نجات جان گرفتار شدگان شروع شد و به شدت ادامه دارد. از هر گوشه ای به طبقات پایین ساختمان تونل زده میشود و امدادگران با احتیاط و به سختی برای نجات افراد زیر آوار تلاش میکنند.
اعضای مدیریت بحران به شدت در حال فعالیت هستند و همه نگران وضعیت محبوسین زیر آوار و ساختمان های اطراف اند. تدابیر لازم برای بهبود اوضاع اندیشیده شده است. امیدواریم با دعای مردم و تلاش امدادگران، محبوسین از زیر آوار نجات پیدا کنند.
——————————————————-
شهرداری مقصر اصلی حادثه ی ساختمان پلاسکو

یادداشتی از دکتر شهاب تجری
حادثه ی آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو و فوت مظلومانه ی تعدادی از هموطنان ، بویژه مامورین شریف و فداکار آتش نشانی ، کشور را در غم و اندوه وصف ناپذیر فروبرده است.
در این رخداد تلخ و خسارت بار ، باز هم ردپای بی تدبیری و بی توجهی به وظایف قانونی توسط مسئولین مشهود و هویداست، اما گویی این آقایان آنچنان شیفته ی صندلی ریاست هستند که به جای پذیرش قصور خود و عذرخواهی از مردم و ترک مسئولیتی که شایسته ی آن نیستند و به ناحق اشغال کرده اند ، تلاش می کنند با تبلیغات رسانه ای و حضور در محل و انتشار چند اخطار کتبی به مالکین ساختمان پلاسکو، دو دستی صندلی خویش راحفظ کنند. آیا قصوری که باعث مرگ دهها نفر از شهروندان شده است ، کافی نبود تا شهردار تهران ضمن عذرخواهی از مردم ، مقام خود را ترک کند؟آن هم پس از اتفاقاتی همچون املاک نجومی و …
بند 14 ماده 55 قانون شهرداری که در سال 1345 اصلاح شده به صراحت شهرداری را مکلف کرده است که تدابیر لازم و موثر برای رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در اماکن عمومی به کار گیرد.
در تبصره ی این بند آمده است:»…شهرداری پس از کسب نظر مامور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ، ابلاغ مدت دار متناسبی صادر می نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، شهرداری راسا با مراقبت مامورین خود اقدام به رفع خطر خواهد نمود و هزینه ی مصروف را باضافه صدی پانزده خسارت از طرف دریافت خواهد کرد.»
بنابراین شهرداری باید پس از بی توجهی مالکین ساختمان پلاسکو در تعمیر و رفع خطر بنا، خود راسا این کار را انجام می داد.
این در حالی است که اخطارهای متعدد به مالکین نشان می دهد شهرداری کاملا به خطر فروریختن بنا از چند سال قبل واقف بوده است.
لذا ذکر این که چندین بار به مالکین در این خصوص هشدار داده شده نه تنها نافی مسئولیت شهرداری نیست ، بلکه به روشنی حکایت از قصور و کوتاهی این نهاد دارد.
در این خصوص لازم است که قوه ی قضائیه و مجلس شورای اسلامی نیز به وظایف خود عمل کرده و مقصرین را معرفی و به مردم گزارش دهند.
دستگاه قضائی که به سرعت و حدت با افشاء کنندگان تخلفات رخ داده در شهرداری برخورد کرد، آیا می خواهد در قبال قصوری که این حادثه را رقم زده و باعث مرگ تعدادی از شهروندان شده و احساسات عمومی را به شدت جریحه دار کرده است، سکوت کند؟

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s