اعتصاب و تحصن چندهزارنفری کارگران کارخانه رنو در بورسا- ترکیه

turkie-reno1اعتصاب و تحصن چندهزارنفری کارگران کارخانه رنو در بورسا- ترکیه
کارگران پس از اعلام عدم افزایش دستمزد ها از سوی مدیریت کارخانه، دست از کار کشیدند. جلوی کارخانه چند هزار کارگر خواهان دیدن مدیر هستند.
رزا دیار
پس از اعلام عدم افزایش دستمزد ها از سوی مدیریت کارخانه، کارگران شیفت 12 تا 8 تولید را متوقف کردند. جلوی کارخانه کارگرانی که جمع شده بودند تصمیم گرفتند داخل نروند. 15 ماه مه، کارگران شیفت شب تولید را در کارخانه رنو متوقف کردند. کارگران شیفت 4 تا 12 نیز در داخل کارخانه تجمع کرده و شعار «مرگ آری، برگشت نه!» را سر دادند.

شیفت 12-8 که آغاز کننده بود به همراه شیفت سوم که به اعتصاب ملحق شد از کارخانه های اطراف هم کمک می گیرند. جدا از این یک روز قبل از اعتصاب از فرانسه پیام همراهی دریافت کرده بودند.
از ساعات اولیه صبح جمعه 15 مه (۲۵ ارديبهشت) حرکات جلوی کارخانه آغاز شد. کارگران با شعار های «سرکوب نمی تواند ما را بترساند» ، «سندیکای خودفروخته نمی خواهیم»، به مدیریت کارخانه و همچنین به سندیکای زرد Türk Metal تاختند. مدیریت رنو در میان هو کشیدن جمعیت وارد کارخانه شد. شیفت سوم کارخانه نیز یواش یواش در حال رسیدن و پیوستن به تجمع است. کارخانه سرویس ها را متوقف کرده و کارگران با امکانات شخصی خود به کارخانه می آیند. مطابق ادعای یکی از کارگران فلزکار، از شب گذشته بسیاری از کارگران از سندیکای Türk Metal تقاضای استعفا کرده اند.

صدای دست زدن و شعار های شعف انگیز «با مقاومت پیروز خواهیم شد» شنیده می شود. تمام شیفت ها باهم حدود 4500 نفر جمعیت را تشکیل داده اند.
turkie-reno1
turki-reno5
turkie-reno2
turkie-reno3
turkie-reno4
turkie-reno5
turkie-reno6

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s